Committees

 

Pennsylvania Economy League Central 2015 Committee Members

Berks County Committee

Tracey Ciesnolevicz, UGI Utilities, Inc.
Anthony F. Grimm
Dennis H. Hatt
Paul Janssen,
Albright College
William G. Koch Sr., CPA,
William G. Koch and Associates*
John P. Kramer**
Gail Landis,
Greater Reading Chamber of Commerce
Thomas C. McKeon,
Berks County Industrial Development Authority
Kevin K. Murphy,
Berks County Community Foundation
Douglas R. Myers,
FirstEnergy Corp.

Central Penn Committee

Christine Cox, Highmark Blue Cross/Blue Shield
Edward J. Donahoe, CMP Consultant
Ronald R. Eberhart, Jr., the Hite Company
Sharlene Hutchison, Citizens Bank
Michael J. Irwin, Irwin Financial, Inc.
S. Dwight Knouse II, AIA, LEED, Hayes Large Architects
Ronald J. McConnell, MBA, Altoona Regional Health System
Doug Simon, The Casino
Joseph J. Stevens, the Stevens Mortuary, Inc.
J. Douglas Wolf, Wolf Furniture
David A. Worthing, Western Government Banking Division

Harrisburg Area Committee

James L. Fritz, McNees, Wallace & Nurick, LLC
Valerie Ketchen, Highmark Blue Shield
Dan Logar, Met-Ed/First Energy
Keith Li, NRG Energy Center Harrisburg

Lancaster County Committee

Barry M. Acker, PPL Electric Utilities, Inc.
Gary Bukeavich, Bank of Lancaster County**
Dr. Antonio Callari, Franklin and Marshall College
Lawrence A. Downing
Stephen K. Fries,*
Tom Baldridge, Lancaster Chamber of Commerce and Industry
Juan Kimble, Safe Harbor Water Power Corporation
Donald K. Roseman, Hourglass Foundation

 Lehigh Valley Committee

Donald M. Bernhard, PPL Corporation*
Thomas E. Donley, Alvin H. Butz, Inc.
Jack H. Harper
Barry E. Isett, Barry Isett and Associates**
James F. Kostecky, Allied Building Corporation
Raymond F. Suhocki
Mary L. Tirrell, Lehigh Valley Health Network
Michelle Griffin Young, Greater Lehigh Valley Chamber of Commerce

Lycoming/Clinton Committee

Jon P. Conklin, Woodlands Bank
Chip Edmonds, Lycoming College
James K. Gates II
Dr. Vincent J. Matteo, Williamsport-Lycoming Chamber of Commerce
Eric Pohjala, Susquehanna Health System
Charles Santangelo*
Steven M. Sleboda**
Jennifer D. Wilson, First Community Foundation of Pennsylvania

Northeastern Committee

Bernard C. Banks, Jr., American Asphalt Paving Co.*
George G. Conyngham, Eastern Pennsylvania Supply Co.
Robert G. Edgerton, Luzerne Bank**
John J. Jablowski, Jr., MPA, ESSA Bank
Ryan McGowan, M&T Bank
Lisa Ninotti, UGI Utilities, Inc.

York Committee

Darrell Auterson, York County Economic Alliance
Janelle Black, Equire, York County Economic Alliance
Fred Callahan, Colony Papers, Inc.*
Thomas E. Donley, Alvin H. Butz, Inc.
Robert H. Jensenius
John W. Lloyd, Mantec, Inc.**
Frederick A. Morris II, M&T Bank

*Committee Chairman
**Committee Vice Chairman